Co to są koszty okołokredytowe?

Co-to-są-koszty-okołokredytowe?

Podpisując umowę o kredyt hipoteczny, spotkałeś się z pojęciem "kosztów okołokredytowych"? Nie ignoruj znaczenia tych słów – to wydatek, który może poważnie nadszarpnąć Twój portfel.

Zaciągając kredyt, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, za co tak naprawdę zapłacimy w ratach bankowi. O odsetkach każdy słyszał, a informację na temat ich łącznej wysokości znajdziemy w bardzo łatwy sposób zarówno na umowie kredytowej (kwota ta wyszczególniona jest zwykle na pierwszych stronach dokumentu), jak i na formularzu informacyjnym o kredycie czy w samej symulacji, jaką doradca bankowy jest w obowiązku przedstawić osobie zainteresowanej zaciągnięciem kredytu. Podobnie jest z wysokością prowizji czy składki ubezpieczeniowej. Niestety na koszty okołokredytowe często już nie zwracamy takiej uwagi. Ignorowanie znaczenia tych kwot poniekąd wynika z nieznajomości budowy kredytu, a częściowo z niewiedzy na temat tego, co kosztem okołokredytowym jest.

Opłaty nie tylko na rzecz banku

Koszt okołokredytowy związany jest z wydatkami, które poniesiemy, chcąc skorzystać z oferty kredytowej, ale nie zapłacimy tych należności na rzecz banku, czyli kredytodawcy. Kosztem tego typu są więc wszelkie opłaty na rzecz instytucji państwowych, na przykład w związku z ustanowieniem zabezpieczenia (hipoteka, przewłaszczenie na pojeździe) czy nawet wycena rzeczoznawcy dotycząca mieszkania, które posłuży za zabezpieczenie spłaty kredytu.

Opłaty za „dodatkowe zakupy”

Za koszt okołokredytowy można również uznać wydatki ponoszone w związku z posiadaniem rozmaitych produktów finansowych, które sprzeda nam bank przy okazji zaciągania przez nas kredytu. Będą to na przykład opłaty miesięczne za prowadzone konto osobiste czy składki na plan regularnego oszczędzania, na który się zdecydowaliśmy. Te z kolei, choć w porównaniu do odsetek kredytowych, znaczące nie są, to jednak mogą być przykrym obowiązkiem. Wystarczy wspomnieć, że niektóre banki pobierają aż 20 zł w ramach miesięcznych opłat za prowadzenie konta osobistego.