Kiedy dziecko może korzystać z karty płatniczej?

Kiedy-dziecko-może-korzystać-z-karty-płatniczej?

Oferta kont bankowych dla dzieci jest coraz bogatsza, więc rodzice mają w czym wybierać. Warto wiedzieć, kiedy dziecko może korzystać z kart płatniczych.

Jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia, aby nieletni miał własne konto w banku i mógł korzystać z karty płatniczej. Teraz stało się to faktem i dzieci posiadają rachunki bankowe oraz posługują się, tak jak dorośli, kartami debetowymi. Rodzice mogą im zafundować również karty przedpłacone. Istnieje też trzecia opcja, mianowicie mogą to być dodatkowe karty do tych posiadanych przez rodziców. Comperia.pl dokładnie wyjaśnia, na jakich zasadach dzieci mogą korzystać z kart płatniczych. Warto sięgnąć do tych informacji.

Aby dziecko mogło mieć własne konto w banku, musi założyć je rodzic, ponieważ nieletni sam nie może tego dokonać. Do konta bankowego dołączana jest karta debetowa i dziecko może z niej korzystać, wypłacając pieniądze lub dokonując zakupów w sklepach. Odbywa się to w sposób kontrolowany przez rodziców. Rodzice z kolei mogą wpłacać na rachunek dziecka kieszonkowe. Jeżeli dziecko dostaje pieniądze z kieszonkowego do ręki, najczęściej szybko je wydaje. Jeśli natomiast ma konto bankowe i kartę płatniczą, dwukrotnie się zastanowi, zanim je rozdysponuje. Ponadto już od najmłodszych lat uczy się zasad bankowości i oszczędnego gospodarowania pieniędzmi.

Karta przedpłacona działa na nieco innych zasadach i rodzice mogą np. doładować ją do określonej sumy pieniędzy, dziecko zaś może z nich dowolnie korzystać. Sposób dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na karcie wiąże się jednak z opłatami dla dzieci korzystających z bankomatów, ale mogą dokonywać również transakcji bezgotówkowych w sklepach. Natomiast korzyści korzystania z kart przedpłaconych są takie same jak kart dla dorosłych. Karty płatnicze dla dzieci mogą być bardzo dobrym pomysłem na prezent, ponieważ dzieci mogą korzystać ze wspomnianych transakcji bezgotówkowych i wypłacać pieniądze z bankomatów, natomiast rodzice kontrolują wydatki dziecka i mogą je stale monitorować. Ważne jest również bezpieczeństwo pieniędzy, ponieważ dziecko nie nosi przy sobie gotówki. Nie zgubi więc jej ani nie zostanie mu skradziona.

Dzieci już od najmłodszych lat należy oswajać z finansami, zasadach funkcjonowania produktów bankowych. Warto uczyć najmłodszych oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy. Dlatego banki mają w swojej ofercie konta dla dzieci oraz wspomniane karty płatnicze.