Wybieramy konto dla nastolatka

Wybieramy-konto-dla-nastolatka

Oferując konta dla nastolatków, banki nie tylko są zainteresowane edukacją niepełnoletnich. Działają również we własnym interesie.

Lepiej niepełnoletnim zakładać konta osobiste lub subkonta przy kontach bankowych rodziców i powoli wprowadzać w świat finansów dorosłych, niż nie dbać o to i kieszonkowe dawać im do rąk. Zakładanie dziecku konta osobistego jest coraz popularniejsze wśród rodziców. Dzieci czują się bardziej dorosłe, jeżeli mają konto w banku i kartę debetową w portmonetce. Rodzice mogą wybrać jak najkorzystniejsze dla siebie i dziecka konto.

„Dla siebie”, ponieważ muszą wyrazić zgodę na założenie takiego konta oraz mogą w ten sposób kontrolować wydawanie pieniędzy przez swoje pociechy. „Dla dziecka”, gdyż mając konto osobiste, może ono wypłacać pieniądze z bankomatów za pomocą kart debetowych, a także dokonywać, również za zgodą rodziców, przelewów bankowych. Edukacja nastolatków jest w tym przypadku tak samo ważna jak zarządzanie, oszczędzanie i wygoda.

Konto dla dziecka można założyć po ukończeniu przez niego 13 roku życia. Problem w tym, jakie konto i w jakim banku wybrać. Czym rodzice powinni się kierować, wybierając jak najkorzystniejsze konto? Oczywiście, ważny jest koszt prowadzenia konta. Należy kierować się ceną. Najczęściej są to jednak rachunki darmowe: banki nie pobierają opłat za ich prowadzenie ani za przelewy. Nie wszystkie banki mają darmową ofertę. Na przykład mBank, reklamujący swoje IzzyKonto z bezpłatnymi wypłatami z bankomatów i darmowymi przelewami, nie do końca jest bezinteresowny. Bezpłatne wypłaty są tylko w bankomatach tej instytucji, w pozostałych trzeba zapłacić 5 zł prowizji, opłata miesięczna za użytkowanie karty to dodatkowo 4 zł, chyba że co miesiąc na konto wpłynie minimum 100 zł. PKO BP proponuje swoje Konto Pierwsze na podobnych warunkach. Za korzystanie z karty debetowej pobiera miesięcznie 3 zł, ale nie pobiera już żadnych innych opłat. Ważne są natomiast bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów. Warto sprawdzić też oferty kont dla nastolatków w innych bankach.

Nie tylko cena jest ważna. Liczyć się powinna również wygoda, łatwość dostępu do konta, łatwość w zarządzaniu przez dziecko pieniędzmi, a także łatwość w zasilaniu takiego konta. W związku z tym niepełnoletni oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni najczęściej wybierają konta internetowe. Młodzież zwykle lepiej orientuje się w funkcjonowaniu Internetu niż dorośli. Dla nich często sieć nie ma żadnych tajemnic, konta internetowe również.