Tajniki wyliczania średniomiesięcznego salda na rachunku

Tajniki-wyliczania-średniomiesięcznego-salda-na-rachunku

Konkurencja na rynku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest duża, dlatego właśnie banki starają się kusić klientów preferencyjnymi warunkami. Z tych udogodnień mogą najczęściej skorzystać tylko wybrani klienci, którzy posiadają wysokie saldo na rachunku. Dlatego warto wiedzieć, jakie są tajniki wyliczania średniomiesięcznego salda na kontach bankowych.

W praktyce pojawia się wiele ofert typu: darmowe ROR-y lub konta, na które wraca określony procent od poniesionych wydatków Czasami oferty specjalne kończą się szybciej, niż się zaczęły, ale warto wiedzieć, jak banki wyliczają salda na rachunkach, bowiem najczęściej to od nich zależą rabaty, upusty i dopłaty. Należy jednak pamiętać, że całkowicie darmowych kont bankowych nigdy nie było i nadal nie ma. Jeżeli użytkownik nie zapłaci na przykład  za założenie i prowadzenie konta, co też nie jest takie oczywiste, to z pewnością zapłaci za przelewy czy też inne dodatkowe usługi. W bankach nie ma nic za darmo i warto mieć tego świadomość.

Jeśli nawet tak zwane „darmowe konto” jest faktycznie bezpłatne, to często tylko dla wybranych klientów, pozostali muszą zapłacić za jego prowadzenie do kilkunastu złotych miesięcznie. W regulaminach dotyczących bezpłatnych kont bankowych znajduje się ogromna ilość uwag i warunków, które należy spełnić, by bank faktycznie nie pobierał opłat za rachunek. Najistotniejszą kwestią jest właśnie poziom średniomiesięcznego salda na rachunku. Jeżeli właściciel konta bankowego nie wykona na nim określonych transakcji, przez co nie osiągnie minimalnego wymaganego obrotu środkami finansowymi, nie może liczyć na preferencyjne warunki.

Czym jest średniomiesięczne saldo na koncie? Z pewnością nie jest to kwota, jaką co miesiąc należy zasilać rachunek ROR. A jak jest wyliczane średniomiesięczne saldo na koncie. Jest to bardzo łatwa operacja, ale właściciele kont nie zawsze w pełni rozumieją ten proces. Aby dowiedzieć się, jak wyliczane jest średniomiesięczne saldo należy po prostu zsumować salda z końca każdego dnia w miesiącu a następnie podzielić tę wartość przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu. Najczęściej wymagane przez banki miesięczne salda wynoszą 1–2 tys. zł. Jeżeli właściciele ROR-ów spełniają ten warunek, mogą liczyć na pewne preferencje w prowadzeniu rachunków. Jednakże wszystko należy dokładnie sprawdzić i przeanalizować oferty tego typu, bowiem często banki mają też inne wymagania, dotyczące na przykład użytkowania kart płatniczych W niektórych przypadkach może się okazać, że zwykłe standardowe konto będzie lepszym rozwiązaniem. Nie jest łatwo wybrać właściwe konto dla swoich oczekiwań i trudno je dopasować do własnych potrzeb, dlatego należy postępować rozważnie i dokładnie przeanalizować ofertę, aby później nie żałować swojej decyzji. Chociaż z drugiej strony konto oraz bank zawsze można zmienić.