Oszczędzaj w banku

Z informacji analityków finansowych wynika, że nasi rodacy mają już na swoich kontach ponad bilion złotych. Informacje o tyle zastanawiające, że ponoć tylko co czwarty dorosły Polak ma założone konto bankowe. W przeważającej większości są to konta osobiste, ale również konta oszczędnościowe. Ale skoro tylko jedna czwarta dorosłych Polaków trzyma swoje pieniądze w bankach to należy przypuszczać, że pozostali nie mając zaufania do banków i trzymają swoje pieniądze w domach. Ponoć też w ten tradycyjny domowy sposób przetrzymywanych jest około 100 miliardów złotych. Rodzi się więc pytanie, dlaczego nie spożytkować tych pieniędzy wpłacając je na przykład na konta oszczędnościowe, bądź lokaty bankowe? I w jednym i drugim przypadku oprocentowanie jakie towarzyszy tym produktom pozwoliłoby, aby pieniądze gromadzone od lat w przysłowiowych skarpetach pracowały na swoich właścicieli w bankach mimo, iż oprocentowanie i kont i lokat nie powala na kolana. Ale jest!
Najlepiej i najprościej  założyć takie konta oszczędnościowe w bankach i składać na nim spokojnie swoje oszczędności. Jeżeli ktoś nie chce przetrzymywać gotówki na koncie może założyć sobie lokatę. Przecież na lokacie bankowej nic się nie straci, a zawsze może zyskać. Na kontach oszczędnościowych również się nie straci, a tylko można zyskać, poza tym z kont takich można wybierać pieniądze bez utraty odsetek. Trzeba tylko w tym miejscu dodać, że tylko pierwsza wypłata jest bez prowizji. Za kolejne banki już pobierają opłaty.
– Przetrzymywanie pieniędzy w domu jest to dość ryzykowne i niebezpieczne. Zbyt wiele było ostatnio przypadków kradzieży bądź rabunków. Dlatego lepiej powierzyć je bankowi. Szczególnie osoby starsze, narażone są na utratę zaoszczędzonych pieniędzy, a także zdrowia, a nawet  życia. Dlatego najlepiej trzymać pieniądze na koncie w banku i nie kusić losu. Pamiętajmy też o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Jeżeli dysponujemy kontem bankowym, bank ma wgląd do naszych finansów. Doskonale orientuje się w naszej sytuacji finansowej i z pewnością przy staraniach o kredyt z pewnością będzie nam łatwiej go otrzymać. Ale jest też i problem. To znaczy jakie banki i jakie konta wybrać. Przede wszystkim należałoby się zastanowić do jakich celów takie konto ma nam służyć. Jeżeli do bieżących opłat, przelewów i pobierania gotówki to wybierajmy konta osobiste, jeżeli do składania swoich pieniędzy na procent wybierajmy konta oszczędnościowe bądź lokaty – doradza ekspert.